
Fysisk geografi Del 2: Bergarter
I det här programmet får eleverna en introduktion till bergarternas allmänna egenskaper. Även bergartsbestämning diskuteras. Filmbilder visar egenskaperna hos tre huvudtyper av bergarter - vulkaniska, sedimentära och metamorfa - och hur de bildas.
Viktig terminologi som ingår i programmet är: geolog, struktur, korn, mineralsammansättning, lava, magma, sediment, avlagring, cementering, kompaktion och metamorfos.
Undervisningen i geografi ska behandla följande centrala innehåll i årskurs 4–6
Livsmiljöer
• Jordytan och på vilka sätt den formas och förändras av människans markutnyttjande och naturens egna processer, till exempel plattektonik och erosion. Vilka konsekvenser detta får för människor och natur.
• Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och fossila bränslen. Var på jorden olika resurser finns och vad de används till. Vattnets betydelse, dess fördelning och kretslopp.
Undervisningen i geografi ska behandla följande centrala innehåll i årskurs 7–9
Livsmiljöer
• Jordens klimat- och vegetationszoner samt på vilka sätt klimatet påverkar människors levnadsvillkor.
Geografins metoder, begrepp och arbetssätt
• Namn och läge på världsdelarnas viktigare länder, vatten, öar, berg, öknar, regioner och orter.
Miljö, människor och hållbarhetsfrågor
• Sårbara platser och naturgivna risker och hot, till exempel översvämningar, torka och jordbävningar, och vilka konsekvenser det får för natur- och kulturlandskapet.